PEÇELİ BAYKUŞLAR "BOŞANIYOR"

Peçeli Baykuşlar "Boşanıyor"

Normalde tek eşli olan ve ömürlerini birbirine sadık geçiren peçeli baykuş çiftleri, birbirlerine ısınamazlarsa boşanabiliyorlar.

Yazar: Jennifer S. Holland I Foto: Sarah Darnell

Aşk vefasızdır, peçeli baykuşlar için bile. 28 Nisan’da Journal of Evolutionary Biology’de yayımlanan yeni bir araştırma, normalde tek eşli olan bu kuşların bazen eşlerini terk ederek yeni partnerler bulduklarını, hatta zamanlarının dörtte birini bunu yaparak geçirdiklerini ortaya koyuyor. ABD’de insanlar arasındaki boşanma oranları ise yüzde 40 civarında.

Bu “boşanmalar” her ne kadar niceliği niteliğe tercih etme anlamına gelebilse de her iki cinsiyet de bu ayrılıktan fayda sağlıyor. 

Peçeli baykuşlar genellikle üreme konusu çok verimli gitmediğinde boşanma eğiliminde: Az sayıda yumurta olduğunda ya da hayatta kalan yavruların sayısı az olduğunda örneğin. Çift, fazla sayıda yavruya sahipse büyük oranda birbirine sadık kalıyor. Bu yavrulama üzerine kurulu ilişki zamanla daha da iyi oluyor çünkü çiftler uzun vadede ailenin büyüklüğünü en üst düzeye çıkarmak için daha sık çiftleşiyor.

Haberin devamı için tıklayınız : http://nationalgeographic.com.tr/makale/kesfet/peceli-baykuslar-neden-bosaniyor-/2461?

National Geographic

DİĞER HABERLER