FUTBOLU SANATA DÖNÜŞTÜREN ADAM

Futbolu sanata dönüştüren adam

Sahada sadece kazanmak için oynayan bir futbol efsanesi, dışarıda örnek bir baba, örnek bir koca, asil bir centilmen. O bize futbolu bir kez daha sevdiren adam: Zinedine Zidane.

Röportaj: Inéz Muños Martínez-Mora | Fotoğraf: Nico Bustos | Moda Editörü: Claudia Englmann

Söz konusu futbol olduğunda en iyi olmak, hatta en iyilerden biri olmak bile; sinema, müzik, edebiyat gibi farklı disiplinlerde en iyi olmaktan daha değerli. Buna sporun diğer türleri de dahil. Zira futbolun özü rekabet.

Dışarıda geleceğin Francis Ford Coppola’sı olmayı hayal eden binlerce çocuk var. Fakat bu rakam dünyanın en iyi futbolcusu olmayı hayal eden çocuklarınkiyle karşılaştırılamaz. Onlar sayılamayacak kadar çoklar.

1972, Marsilya doğumlu Zinedine Yazid Zidane’ın adını zirvedekiler listesine koysak ne olur? Onun en iyilerden biri olduğunu kim reddedebilir ki... Onu layık olduğu bu yere taşıyan şey, oyun stili ve zarafeti.

Çekim için stüdyoda buluştuğumuz sabah, Zidane’a, oyun stilinin bir sanat eseri gibi tarif edildiğini söylüyoruz. “Bomba gibi oyuncular vardır, patlamaya hazır olanlar. Ya da tutkulu golcüler vardır örneğin. Zidane ise futbol oynayan bir heykel gibi. Hareketlerinde asalet, zarafet var.

"İzlemesi muazzam keyifli” diyorlar onun için. “Zidane’ı Bernabéu’da izlemek, Las Ventas’da boğa güreşi izlemek gibi” diyor bir diğeri: “Top umduğunuz yere gitmese bile, evden çıkarken ve o bileti satın alırken emin olduğunuz bir şey var: Zinedine Zidane’ı futbol oynarken izlemek gibi benzersiz bir şeye tanık olacaksınız.” Ona bu yorumları hatırlatıyoruz ama beklenen cevap gelmekte direniyor. Ne de olsa çekingenliğiyle ünlü biri.

Haberin devamı için tıklayınız : http://gqtr.to/1MUtN5B

GQ

DİĞER HABERLER