CAZIN ELE AVUCA SIĞMAZ ÇOCUĞU

Cazın ele avuca sığmaz çocuğu

Caz standartlarını melodik pop ve rock’la buluşturan eşsiz müziğinden mi, yoksa sahneden taşan enerjisinden midir bilinmez, Jamie Cullum insanları başka türlü coşturan bir adam.

Röportaj: Zeynep Şeker | Fotoğraf: Cihan Öncü

Genç yaşında kariyerine sığdırdığı biri Grammy, ikisi Altın Küre olmak üzere sayısız ödülü de onun farkının tescili. Dolayısıyla hakkında daha fazla şey bilmekte fayda var.

Kabul edelim, bu ülke insanının caz müzikle arası hiçbir zaman mükemmel olmadı. Güzelim müziği “Caz yapma!” gibi olumsuz bir söze alet etmemizden belli. Ama o kadar da umutsuz vaka değiliz. Her yıl düzenlenen Akbank Caz Festivali sağ olsun, ülkemize gelip giden dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla tanıştık, onları dinledik ve bence bu müziği daha çok sevdik.

Ülkede bu alanda güzel şeyler olmaya da devam ediyor üstelik. Geçen ay Nişantaşı’nda açılan St. Regis Istanbul, New York’ta açılan ilk şubesinden bu yana “Jazz Legends at St. Regis” geceleriyle meşhur. Buna vurgu yapmak için, otelin açılış gecesinde dünyaca ünlü caz sanatçısı Jamie Cullum sahnedeydi. Onu muhtemelen siz de benim gibi geçen yıl geldiği caz festivalindeki sahne şovundan hatırlayacaksınız. Kıpır kıpır halleri, enerjik ve sempatik tavırlarıyla Cullum, sahnede yalnızca müzisyen olarak değil, bir şovmen olarak da kendine hayran bırakmıştı.

Sahneden herkese, her şeye yetişen, piyano çalarken şarkı arasında “Sizi seviyorum” diye bağıran, piyanosunun üstüne fırlayan, dans eden, bir anda hayranlarının arasına karışan, kıpır kıpır bir adam... “Konser nasıl verilir”in ayaklı kanıtı sanki. Sohbet için buluştuğumuzda kendisine o konseri hatırlatıyorum: “Kabul ediyorum, ben Justin Timberlake gibi görünmüyorum, dünyanın en iyi piyanisti de değilim. Fakat sahnede bir başka oluyorum işte, dinleyicilerle iletişim kurabiliyorum. O konuda tevazu gösteremem.”

Haberin devamı için tıklayınız : http://gqtr.to/1OHZ0wh

GQ

DİĞER HABERLER